Inteligentny dom – od czego zacząć?
Inteligentny dom – od podstaw
Masz możliwość stworzyć dom, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom, na każdym etapie dnia. Stworzyć własny scenariusz, kontrolować zdalnie elektronikę w domu czy zdalne sterowanie oświetleniem. Mieć kontrolę nad wieloma urządzeniami na raz i to bez większego wysiłku. Brzmi jak bełkot z przyszłości? Otóż przyszłość nadchodzi już dziś. Dzięki najnowszej technologii i nowoczesnym rozwiązaniom poprawisz komfort życia. Zastanawiasz się nad inteligentnym rozwiązaniem do swojego domu? Czytaj dalej i dowiedz się od czego musisz zacząć!
Pojęcie Smart Home jest bardzo szerokie. Na rynku można znaleźć urządzenia o różnym stopniu zaawansowania, dzięki którym unowocześnienia i zautomatyzowanie Twojego domu może być dopasowane do Twoich potrzeb.
Smart Home w domu czy w mieszkaniu? – Posiadaczem może stać się każdy!
System Inteligentnego domu to urządzenia połączone ze sobą sieciowo. Częściej jest stosowany w domach wolnostojących, ze względu na wachlarz możliwości i różnorodność systemów, które można w nim wykorzystać. Jednak to nie wyklucza mieszkań w blokach, w których możemy zbudować pokaźną sieć połączonych ze sobą urządzeń i wykorzystać pełen potencjał Smart Home. Czasami wystarczy połączenie z zabezpieczoną siecią Wi-Fi.
Dlatego istotnym pierwszym krokiem jest podłączenie nieruchomości do sieci, który pomoże wprowadzić inteligentny system do naszego domu. Zadbanie o dobry dostęp do internetu i sprawnie funkcjonująca sieć – bez tego ani rusz. Wybierając dostawcę Internetu warto sprawdzić pakiet bezpieczeństwa i sprawnie działający router.
Dom inteligentny od podstaw
W zależności od momentu w którym zdecydowaliśmy się na instalacje systemu Inteligentnego Domu, proces montażu będzie bardzo się różnił. Strategie, które możemy wyróżnić są dwie. Pierwszą, jest decyzja o korzystaniu usług Smart Dom na etapie projektowania i budowy inteligentnego budynku. Druga to instalacja całego systemu w nieruchomości postawionej wcześniej. Pierwsza możliwość, pozwala na okablowanie domu, przed wykończeniem ścian. Druga, stawia nas przed decyzją o inwazyjnej lub bezinwazyjnej instalacji systemu. W inwazyjnej metodzie ukrycie niezbędnych okablowań będzie wymagało kucia w ścianach i na pewno wniesie chwilowe zamieszanie do domu, ale zapewni estetyczne wykończenie. Poprowadzenie kabli po ścianach i podpięcie ich pod wybrane urządzenia, spowoduje nieestetyczny wygląd wnętrza. Kable w tym przypadku będą widoczne, ale zawsze istnieje możliwość zakamuflowania ich meblami. Najlepszym rozwiązaniem jest bezinwazyjna instalacja bezprzewodowego systemu, opartego o sieć Wi-Fi. Mamy w takim przypadku duże pole do popisu i możemy uwzględnić dowolne urządzenie w instalacji Smart Dom, a kable nie są dla nas ograniczeniem.
Wprowadzenie systemu Smart Home w życie
Przede wszystkim należy zadać sobie najważniejsze pytanie – w jakim celu powinien służyć mi system Inteligentnego Domu? Powinieneś wiedzieć czego oczekujesz i co jest istotne w tego typu rozwiązaniach. Zwiększenie bezpieczeństwa, podniesienie komfortu życia, zminimalizowanie rachunków i kosztów eksploatacji domu. Być może oczekujesz połączenia wszystkich udogodnień w jedno? Przy projektowaniu systemu stanie się to niezmiernie pomocne i wskaże w jakim kierunku należy rozbudować system. Projekt instalacji, który później będzie sterował naszym domem powinien być przemyślany i rzetelnie wykonany. Wzięte pod uwagę powinny być projekty instalacji elektrycznej, audio, oświetlenie, alarmy. Pozwoli to dokładnie rozplanować miejsca w których podłączymy potrzebne urządzenia i sprzęty.
Punkty ustalane w oparciu o plan domu, tak by odpowiadały wymaganiom domowników. Po ustaleniu i zaakceptowaniu projektu możliwe jest położenia okablowania inteligentnej instalacji.