fbpx
Producent
systemu

Budynek inteligentny

Budynek inteligentny

Dom na miarę XXI wieku

Istnieje coraz więcej zaawansowanych urządzeń, dzięki którym nasze życie staje się prostsze i przyjemniejsze. To przede wszystkim sterowanie oświetleniem bez podnoszenia się z kanapy czy monitoring domu z każdego zakątka świata, a także wiele innych udogodnień, dzięki którym można spać spokojnie. Stale rosnącą popularnością cieszy się innowacyjne rozwiązanie, jakim jest inteligentny budynek, który ułatwia życie jego mieszkańcom.

 

Czym jest inteligentny dom?

Ten rodzaj budynków został wyposażony w specjalne urządzenia, dzięki którym z dowolnego miejsca na świecie można sterować temperaturą, monitoringiem, oświetleniem czy innymi sprzętami. System automatyki budynkowej to nowoczesne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Automatyczny i centralny system zarządzania pozwala samodzielnie lub automatycznie dopasować temperaturę w budynku, podnieść lub opuścić rolety, wyłączyć i włączyć światła w pomieszczeniach czy uruchomić odkurzacz, który posprząta cały dom, tak, aby mieszkańcy mogli wrócić do czystego mieszkania.

 

Od czego to wszystko się zaczęło? Pierwszy inteligentny budynek

Pierwszy tego typu dom powstał w 1950 roku w Jackson w Stanach Zjednoczonych. Push-Button Manor został stworzony przez Emila Mathiasa. To właśnie ten dom jako pierwszy został wyposażony w technologię smart – alarm garażowy, automatyczne rolety, czujniki ognia, młynek do kawy o napędzie wiatrowym, lustro, które samo się rozświetlało, a także automatycznie zamykane okna w momencie opadów deszczu.
 
Co ciekawe dopiero 1999 roku Microsoft, który zresztą nadał odpowiedni kierunek, w którym budynki inteligentne zaczęły się rozwijać, przedstawił projekt domu zintegrowanego, czyli takiego, którym mieszkańcy mogą zarządzać z dowolnego miejsca za pomocą panelu sterowania lub telefonu. Wszystkie urządzenia ze sobą współpracowały, co pomogło w stworzeniu dzisiejszej technologii.

 

Inteligentny budynek, czyli inwestycja, której koszty się zwracają

Wiele osób przeraża ilość pieniędzy, które należy zainwestować, aby wprowadzić system inteligentnego domu do swojego budynku. Zupełnie niepotrzebnie! Koszty tego zaawansowanego rozwiązania są niższe, niż mogłoby się nam wydawać. Smart dom po prostu się opłaca!
 
Po pierwsze, nie trzeba decydować się na pełne zautomatyzowanie urządzeń. Wszystko można dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Sterowanie światłem, ogrzewaniem oraz temperaturą idealnie sprawdzi się w małych domach jednorodzinnych. Już po pierwszym roku użytkowania mieszkańcy odczują różnicę w wysokości rachunków, a poza tym zadbają o środowisko naturalne! Im więcej możliwości, tym większe oszczędności. Ile razy zastanawialiście się w pracy, czy na pewno wyłączyliście światło w łazience? Dzięki inteligentnym rozwiązaniom można w jednej chwili to sprawdzić, a nawet wyłączyć urządzenia, o których zapomnieliśmy przed wyjściem z domu. To z kolei generuje znaczne oszczędności w naszym budżecie.

 

Bezpieczeństwo w budynku inteligentnym jest najważniejsze

Na wiele sytuacji nie mamy wpływu, jednak możemy się na nie odpowiednio przygotować! W budynku inteligentnym zastosowane zostały czujniki monitorujące poziom czadu, systemy przeciwpożarowe, a nawet innowacyjne instalacje, które poinformują właścicieli o nieautoryzowanym wejściu na posesję. Będąc nawet tysiące kilometrów od domu, właściciel inteligentnego budynku może zadbać o swój dobytek za pomocą smartfona.

Teraz dzięki specjalnym czujkom oraz automatyzacji sprzętu, zaworów, wyłączników czy bezpieczników możliwe jest zapobieganie tragediom, których usunięcie może nas drogo kosztować. Pewnie chociaż raz w życiu zdarzyło Ci się, że domownicy wrócili do domu, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci zalanego pokoju lub – co gorsza – całego mieszkania. Inteligentny dom informuje o każdej zmianie i zapobiega powstawaniu sytuacji niekomfortowej dla właścicieli. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań można zakręcić główny zawór wody nawet podczas pobytu w pracy czy na wakacjach.

 

Smart dom – nowy problem dla włamywaczy

Sezon wakacyjny już się skończył, jednak czemu się nie uczyć na błędach sąsiadów? Obserwując okolicę, włamywacze mogą zauważyć, które budynki są puste. Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań w łatwy sposób ich zmylisz. Nie ma nikogo w domu? Czemu nie symulować obecności mieszkańców. Wystarczy, że system w sprytny sposób będzie włączał i wyłączał światła w budynku nawet, gdy nikogo w nim nie będzie. To daje ponad 80% pewności, że wielu włamywaczy odniesie wrażenie, że ktoś jednak nie pojechał na wakacje i zrezygnuje ze swojego nikczemnego planu.
 
Mając wgląd we wszystko, co dzieje się w i obok domu, można spokojnie wypoczywać na rajskiej plaży, nie martwiąc się o to, kto kręci się po posesji. A to wszystko dzięki nowoczesnemu systemowi monitorowania. Takie rozwiązania to też spokój dla sąsiadów, ponieważ pewnie nie raz byli proszeni o zwrócenie uwagi na to, co dzieje się na podwórku lub w budynku podczas nieobecności właścicieli dobytku.

 

Od czego zacząć tworzenie inteligentnego domu?

Podejmując decyzję o budowie domu inteligentnego lub o modyfikacji swojego mieszkania, warto podjąć współpracę z profesjonalną firmą, która nie tylko wprowadzi te wszystkie udogodnienia, ale również fachowo doradzi oraz pomoże w obsłudze. Przygotuje także kompletną oraz przejrzystą instrukcję sterowania poszczególnymi systemami i urządzeniami. Warto wybrać specjalistów w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem. LEKOM jest pionierem zaawansowanych rozwiązań, które znajdują zastosowanie w prywatnych domach i mieszkaniach.
 
LEKOM zaprojektuje, wdroży i utrzyma inteligentną instalację w domach swoich Klientów. Ważne, aby systemy w pełni spełniały oczekiwania użytkowników. W końcu to oni będą z nich korzystać przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Poznając Klientów oraz ich potrzeby, firma może zaproponować rozwiązania, które idealnie sprawdzą się w ich indywidualnym przypadku. Proste w obsłudze i intuicyjne urządzenia pozwolą na spełnienie wymagań nawet najbardziej wymagających użytkowników.
 
Inteligentny budynek