fbpx
Producent
systemu

Inteligentne instalacje elektryczne

inteligentne instalacje elektryczne

Inteligentne instalacje od A do Z

Inteligentny dom to system zarządzania budynkiem. Technologia ta opiera się na wysoko zaawansowanych rozwiązaniach, które czynią dom częściowo lub w pełni zautomatyzowanym. Ważną część systemu Smart Home stanowi instalacja elektryczna. Czym jest, jak działa i dlaczego warto w nią zainwestować?

Inteligentne instalacje elektryczne to nieodzowny element każdego Smart Home. Ich zadaniem jest nie tylko dystrybucja energii elektrycznej, lecz przede wszystkim generowanie i wymiana informacji, którymi można zarządzać w dowolny sposób.

Na inteligentne instalacje elektryczne składa się szereg urządzeń pomiarowych, zbierających, przekazujących i przetwarzających informacje. Dzięki nim ingerencja człowieka nie jest konieczna – system samodzielnie reaguje na bodźce i tylko wysyła nam powiadomienia.

Współpraca urządzeń, polegająca na wzajemnym wymienianiu się informacjami, zapewnia  prawidłowe funkcjonowanie technologii inteligentnego domu.

Jak działają inteligentne instalacje elektryczne?

Dzięki informacjom dostarczonym przez urządzenia pomiarowe system samodzielnie odpowiada na określone sygnały za pomocą konkretnych działań, np. po wykryciu ruchu w pomieszczeniu zapala światło, zwiększa bądź zmniejsza temperaturę itp. Można też zaplanować sekwencję konkretnych czynności, które mają być wykonane w ściśle określonym czasie – np. w trakcie nieobecności właściciela mogą zostać włączone alarm i wentylacja, obniżone rolety, zamknięta brama, wyłączone źródła światła.

Do sterowania inteligentną instalacją służą urządzenia takie jak łączniki systemowe i tradycyjne, panele sterujące, piloty, smartfony i komputery z zainstalowaną aplikacją. W zasadzie możemy więc kontrolować pracę naszego domu z każdego miejsca na świecie – o ile tylko mamy dostęp do internetu.

Sposoby montażu inteligentnych instalacji elektrycznych

Montaż inteligentnych instalacji nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalnych pozwoleń. Potrzebujemy jedynie standardowej zgody uzupełnionej projektem instalacji elektrycznej.

Inteligentne rozwiązania dla domu mogą wykorzystywać tradycyjne lub bezprzewodowe okablowanie. Współcześnie bardzo często wybiera się ten drugi wariant, ponieważ nie wymaga on kucia w ścianach. Wystarczy jedynie podpiąć do gniazdka elektrycznego oraz puszki odpowiednie moduły. Okablowanie bezprzewodowe pozwala także sytuować sensory w nietypowych miejscach.

Zaletami wariantu tradycyjnego są jednak większe możliwości rozbudowy systemu w przyszłości oraz łączenia wymagających, oddalonych od siebie elementów.

LEKOM w pierwszej kolejności zawsze stosuje instalacje przewodową. Daje to gwarancję niezawodności i dobrej integracji urządzeń ze sobą. Bezprzewodowe instalacje wykorzystujemy wszędzie tam, gdzie niemożliwe było zamontowanie kabli. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zainstalować inteligentne instalacje wszędzie tam, gdzie normalnie byłoby to niemożliwe.

Inteligentne instalacje mogą być scentralizowane bądź nie. W pierwszym przypadku informacje zbierane i przekazywane przez sensory trafiają do centrali – niewielkiego rozmiaru urządzenia, będącego głównym modułem. Sieci czujników i detektorów są podpięte pod główny system zarządzania wszystkimi instalacjami.

W systemie zdecentralizowanym wszystkie elementy są od siebie niezależne – samodzielnie interpretują sygnały i wykonują odpowiednie czynności.

Programowanie inteligentnych instalacji

Ważną częścią tworzenia inteligentnej instalacji elektrycznej jest jej odpowiednie zaprogramowanie. Umożliwia ono odpowiednie ustawienie funkcji, a także ich późniejsze modyfikowanie, w zależności od preferencji użytkownika. Odpowiednie powiązanie ze sobą sensorów oraz takich elementów wykonawczych jak siłowniki czy napędy pozwoli rozsądnie zaplanować ich funkcjonowanie, a w efekcie zaoszczędzić koszty poniesione na dodatkowy sprzęt i energię elektryczną.

Inteligentny dom – dlaczego warto?

Inteligentna instalacja elektryczna pozwoli w wygodny i komfortowy sposób korzystać z dobrodziejstw własnych czterech ścian. Zarządzanie domem stanie się prostsze i przyjemniejsze, bo znaczną część obowiązków przejmie zintegrowany, automatyczny system.

Jednak inteligentny dom to nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo. Dzięki technologii Smart Home możemy odpowiednio zabezpieczyć nasz dom przed kradzieżą lub niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a nas samych – przed zagrożeniami dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli podczas naszej nieobecności czujniki zarejestrują ruch, natychmiast włączy się alarm, a my otrzymamy powiadomienie. Czujnik deszczu odetnie z kolei nawodnienie w ogródku. Sensory potrafią także zmierzyć ilość dwutlenku węgla w powietrzu, a jeśli będzie zbyt wysoka – włączyć wentylację i otworzyć okna.

Powodów, dla których warto zainwestować w inteligentną instalację elektryczną, są dziesiątki. Przed podjęciem finalnej decyzji warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który doradzi konkretny, dostosowany do naszych oczekiwań system – tak, aby nasz dom stał się możliwie jak najbardziej inteligentny.
inteligentne instalacje