fbpx
Producent
systemu

Zdalne sterowanie oświetleniem

Zdalne sterowanie oświetleniem

Zapominasz, czy zgasiłeś światło?

Zdalne sterowanie oświetleniem jest właśnie dla Ciebie

Oświetlenie to ważny element naszego życia domowego – dzięki niemu możemy w komfortowy sposób pracować, uczyć się i odpoczywać. Ważne jest zarówno odpowiednio dobrane natężenie oświetlenia, jak i rozmieszczenie opraw oraz barwa światła. Zdalne sterowanie oświetleniem daje możliwość kreowania przyjaznej, funkcjonalnej przestrzeni, oszczędniejszego gospodarowania energią oraz własnym czasem.

Systemy sterowania oświetleniem wchodzą w skład technologii inteligentnego domu – systemu zarządzania budynkiem, opartym na wysoko zaawansowanych rozwiązaniach. Z jego pomocą możemy uczynić nasz dom zautomatyzowanym, a dzięki temu jeszcze bardziej komfortowym i bezpiecznym.

Zdalne sterowanie oświetleniem – dla kogo?

Systemami sterowania oświetleniem będą zainteresowani wszyscy ci, którym zależy na automatycznym zapalaniu i gaszeniu świateł w zależności od pory dnia czy roku, konfiguracji scen świetlnych dostosowanych do odpowiednich okoliczności (np. imprez rodzinnych, przyjęć, spotkań) czy codziennych przyzwyczajeń. W zależności od rozmieszczenia sensorów sterować można zarówno światłem wewnętrznym, jak i zewnętrznym. W przypadku oświetlenia na zewnątrz przydatnym rozwiązaniem jest automatyczne włączanie oświetlenia w momencie zapadania zmroku lub powrotu do domu. Ciekawą opcją jest także symulowanie obecności – światła mogą się włączać i wyłączać o poszczególnych porach dnia, udając, że ktoś jest w domu, aby zapobiec kradzieży.

Jak działa zdalne sterowanie oświetleniem?

Pierwszym krokiem w stronę zdalnego sterowania oświetleniem za pomocą zaawansowanych rozwiązań jest montaż inteligentnej instalacji elektrycznej – sieci urządzeń zbierających, przekazujących i przetwarzających informacje, a następnie odpowiadających na bodźce za pomocą właściwych czynności.

Dzięki nim ingerencja człowieka w proces nadzoru automatyki nie jest konieczna – system samodzielnie reaguje na bodźce i tylko wysyła powiadomienia o charakterze informacyjnym. Prawidłowa współpraca wszystkich urządzeń, kontrolowanych przez moduł centralny lub niezależnych, umożliwia właściwe funkcjonowanie technologii sterowania.

Ważnym etapem konfigurowania urządzenia jest jego odpowiednie zaprogramowanie – w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Wybór odpowiedniego okablowania dla zdalnego sterowania oświetleniem

Istotnym elementem inteligentnej instalacji elektrycznej jest okablowanie – w zależności od potrzeb i możliwości można wybrać magistralne, bezprzewodowe lub mieszane. Systemy wykorzystujące tradycyjne okablowanie są najpowszechniejsze, zapewniają bowiem możliwość rozbudowy systemu w przyszłości oraz ułatwiają połączenie elementów oddalonych od siebie bądź usytuowanych w trudno dostępnych miejscach. Okablowanie bezprzewodowe może być zaś wykorzystane w istniejącym budynku, gdyż nie wymaga kucia ścian ani specjalnych warunków w postaci dodatkowego okablowania. Systemy mieszane to najbardziej rekomendowana opcja.

Wymierne korzyści z zdalnego sterowania oświetleniem

Sama wymiana żarówek na energooszczędne to jedno. Jej świetnym uzupełnieniem będzie korzystanie z oświetlenia tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Z pomocą przychodzą właśnie zdalne systemy sterowania oświetleniem, dzięki którym możemy ustawić czas włączania i wyłączania świateł – za pomocą wyłączników zmierzchowych, czujników ruchu czy sterowania zegarowego. Odpowiednie połączenie powyższych metod pomoże zaoszczędzić nawet do 75% energii elektrycznej.

Oprócz korzystnego wpływu na środowisko wielką zaletą zdalnego sterowania oświetleniem jest zapewnianie maksymalnego komfortu – możemy włączać i wyłączać światło bez wstawania z fotela. Zapominalscy docenią zaś wygodę automatycznego wyłączania oświetlenia za każdym razem, gdy wychodzą z domu.

Inteligentna automatyka to także oszczędność finansowa – konfigurując indywidualny program oświetlenia, zmniejszamy zużycie energii elektrycznej i zarazem wydatki na prąd.

Zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie

Dzięki szerokiej gamie urządzeń służących do sterowania automatyką domową, kontrola oświetlenia w naszym domu może być bardzo prosta i intuicyjna. Mamy do wyboru łączniki tradycyjne, odpowiednie do prostych instalacji, systemowe, posiadające kilka przycisków i dzięki temu przydatne w przypadku bardziej skomplikowanych połączeń, panele sterujące, którym podlega kilka urządzeń naraz, oraz piloty.

Można również wykorzystać własny komputer lub smartfon z zainstalowaną aplikacją, dzięki czemu będziemy w stanie zdalnie sterować oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie. To bardzo przydatne, jeśli zależy nam na ochronie przed kradzieżą (wspomniana funkcja symulowania obecności) lub efektownym podświetleniu budynku czy ogrodu.

Zdalne sterowanie oświetleniem domu